Какво е стевия
Стевията понякога бива наречена медена трева, защото тя е най-сладкото растение в света. В своята естествена форма тя е доста по-сладка от захарта и се счита за най-добрия захарозаместител. Растението е от семейство Хризантемови. Стевия е многогодишно тревисто растение и произхожда от Южна Америка. Съществуват около 150 вида стевия. Някои от тях се култивират и отглеждат в промишлени мащаби в Корея, Китай, Тайланд, Парагвай, Малайзия, Украйна и в Израел. Растението се употребява като естествен подсладител в безалкохолни напитки, в хранителни продукти и е най-популярно в Китай и Япония. В природата стевия може да расте на всякакви почви, като основно условие за развитието й е топлината. Оптимална температура за отглеждане на растението е 24-28 градуса.
Ценни свойства и приложение
Освен качеството си като естествен заместител на захарта растението притежава много други ценни свойства:
- В етеричното масло на стевията има над 53 различни вещества и компоненти. То оказва заздравяващо и противовъзпалително въздействие и е ефективно при различни поражения на кожата като порязвания, замръзване, изгаряния и екземи. Ако рана се промие с разтвор от стевия тя зараства без никакви белези.
- В стевията има вещества, които свързват белтъчините на кожата и ги превръщат в по-устойчиви съединения, оставяйки бактериите без храна, когато попаднат върху увредени участъци. Поради тази причина стевия има силно противовъзпалително и защитно действие.
- Растението намалява болката получена от ухапване от насекоми или изгаряния.
- Концентриран разтвор от стевия може да бъде полезен при грижи за кожата. Честата му употреба като маски омекотява кожата и изглажда бръчките.
- Стевията се употребява в борбата с редица кожни заболявания като дерматити и екземи.
- Веществата в растението спират ръста и размножаването на различни видове бактерии и други инфекциозни организми, включително на бактериите създаващи заболявания на зъбите. Стевия предпазва емайла на зъбите.
- Съчетанието на стевия и колоидно сребро води до голямо усилване на въздействието на готовия продукт като противовъзпалително и антибактерицидно средство.
Отглеждане на стевия в саксии
В условията на България е препоръчително едногодишно отглеждане на стевия. Първо се отглежда разсад (семената се засяват до средата на юни), а след това двумесечните растения се засаждат на открито. Ефективен метод за отглеждане на стевията е да я засеете веднага използвайки саксии на постоянно място. На дъното на саксиите се натрупва 3 см слой от торф, а отгоре - пясък. Най-добро решение за почвената смес за отглеждане на растението е смес от градинска почва с торф (3:1) и pH 5,6 – 6,9 (неутрална). Семената на стевията са много малки, дълги до 4 мм и широки 0.5 мм, затова не се засяват на дълбоко, а се изсяват дирктно върху добре овлажнена почвена смес. Саксиите с посева се покриват с полиетиленово фолио и се оставят на топло, около 20-25 градуса. В тези условия покълването става за около 5 дни. Дръжте ги на светло място. След около месец започнете да сваляте постепенно фолиото за да привикнете растенията към условията на външната среда. Следете да не изсъхне почвата и редовно дъждувайте.
Прибиране на реколтата
Периодът на отглеждане от засяване до прибиране на реколтата е около 16-18 седмици. Прибирането се извършва когато стевията почва да цъфти. Тогава в листата се натрупва максимално количество стевиозоиди. В родината на стевия - Парагвай цъфтежът настъпва януари-март, а в северните ширини и умерения пояс (в който е и България) това става през юли-септември. Върху растежът и развитието на растението влияние оказва продължителността на деня. Краткият ден спомага цъфтежа и образуването на семена. Дългият ден благоприятства за образуването на разклонения и листа и така повишава натрупването на стевиозоиди. При добра агротехника и оптимални условия от един квадратен метър със стевия може да се събере реколта, която се равнява на 7 килограма захар. Прибирането на стевия е сравнително лесно. Стъблата се изрязват на височина 5-6 см над земята и се сушат в проветриво и светло помещение.
Поръчка
No comments:
Post a Comment