Черен касис

Какво представлява:
Касисите, които имаме, са плододаващи в момента.
Черният касис е плод, растящ на храст с височина достигаща половин метър, вирее в Азия, Северна и Централна Европа. Зърното е с диаметър 1 см и има няколко семена. Касисът има  сладък, сладко-кисел и режещ  вкус.
Храстът на плода е сравнително претенциозен откъм климатични условия и почвена плодородност. Плодовете на повечето сортове касис са узрели от началото до средата на юли и са готови за беритба. С прибирането на плодчетата не трябва да се закъснява, понеже имат склонност към опадване.

През Втората световна война са липсвали храни с достатъчно количество витамин С, затова Британското правителство подпомага произвеждането на касис. По-голямата част от производството е била употребявана за приготвяне на сироп със стимулиращо действие, безплатен на децата, за предотвратяване на болести като скорбут.





Състав на касиса
Касисът е богат на много растителни хранителни вещества, витамини, антиоксиданти, незаменими мастни киселини и минерали. Касисът надвишава съдържанието на витамини на ягодите и лимоните с около 4—5 пъти.


Избор и съхранение на касис
Най-благоприятната почва за произвеждането на касис е с 6.7-7 рН, защото плодовете не понасят киселинност. Пясъчните, варовити почви, притежаващи добра дренажна система са добри за отглеждане на плодовете. Касисът също се нуждае от азот и е толерантен към вятър и умерена сянка.

Касисът съдържа  много мощни антиоксиданти - антоцианини, които са причина за цвета на касиса. В 100 г касис има: 1.4 г белтъчини, 63 ккал, 15.38 г въглехидрати и 0.41 г мазнини.

Високата влажност не е благоприятна за по-дълго съхранение на касиса.
Съхранявайте в хладилник до 30 и повече дни, ако влажността на въздуха е 82-90%. При по-висока влажност ще се появи плесен по плодовете. Не е подходящо и поставянето на касиса в полиетиленови опаковки – плодовете бързо се запарват и плесенясват. Ако няма да консумирате плодовете веднага, най-добре ги замразете.



Здравословни ползи

Витаминната бомба в касисът прави плода много полезен за човешкото здравето. Пъпките, клонките и листата  на касиса също имат много витамини. Заради това от клонките и листата се прави отвара, която се ползва при простудяване и други болести.

Голямото количеството витамин С прави касиса силен антиоксидант, който успешно бори свободните радикали. Ако можете редовно да приемате касис, защитните сили на организма ви ще са по-силни. Плодът има профилактично действие срещу инфекциозни и простудни  заболявания. Високите нива на желязо, манган и мед в плода, го правят силно полезен при анемия. Антоцианините намаляват възпалението, както и ефекта от артрит в тялото. Плодовият сок от касис има стимулиращ ефект. Плодовете намаляват риска от ракови заболявания.

Калият прави плодовете полезна храна за хора страдащи от сърдечна и бъбречна недостатъчност, високо кръвно налягане и при болестни състояния с отоци. Концентратът и сокът от касис имат положително действие върху зрението и е добър при диетите за отслабване. Още от миналото касисът се използва при язва на стомаха, гастрит с повишена киселинност на стомашния сок.

Дневното количество витамин С, нужно за човек, може да се набави само от 15-20 г пресни плодове касис. Количеството ензими в плодовете, разрушаващи аскорбиновата киселина, е малко, което означава, че при правилно консервиране (замразяване, приготвяне на сокове, изсушаване и др.) витамин С се запазва.

Листата на касиса притежават антиревматичен ефект и помагат за бързото изхвърляне на пикочната киселина.

Касисът се използва и за лечение на сърдечносъдови проблеми, предотвратяване на сърдечна недостатъчност и съдови инциденти, подобрява устойчивостта на стабилните капиляри, намалява артериалната хипертония. Той засилва слабо периферното кръвообращение, причинено от менопаузата, прочиства кръвта от шлаката, токсините и лошия холестерол.

Някои хора си поставят и леко втриват листа от касис директно върху кожата за лечение на рани и ухапвания от насекоми.

                                     

За какво може да се използва:
Касисът се използва често в кухнята, тъй като има стягащ вкус, който добавя вкусови качества на много ястия и напитки: например, листата му се използват в Русия за подобряване вкуса и цвета на водката, а в Обединеното кралство се използва за направата на сайдер. Касисът също се добавя и към бира (Гинес).

Касисът е популярен плод за приготвянето на сокове, сиропи, компоти, вино и др. Добрата новина е, че при кулинарна обработка, голяма част от витамин С се запазва в крайния продукт. Тези плодове се използват също за направа на желета, конфитюри, добавят се към десерти или като част от сосове и дипове. Касисът се използва често за направата на стимулиращи напитки, сладолед,  ликьор и във вид на сок. Листата на касиса се използват за подобряване вкуса на някои супи. Сушените листа от касис също са използвани за направа на различни видове чай.

Чай от касис – приготвя се от 2 супени лъжици листа, нарязани на малки парченца, запарени в 250 мл вряла вода. Консумира се по 3 чаши на ден, между храненията.

Натурален сок – касисът се измива и се смила в мелачка за месо или блендер. Добавя се вода и се бърка до получаването на гъста смес. След това се слага в дълбок съд на котлона за около 10 минути при 70 градуса. Оставя се да изстине, престоява цяла нощ и се прецежда през двойна марля. Ако искате да подсладите сока, добавете 1,5 кг захар към готовия сок и кипнете на котлона. Затваря се в стъклени бутилки или буркани и се държи на тъмно и хладно място.
Сладката и компотите от касис са безкрайно ароматни и изкусително вкусни.

Експресна маска за лице в домашни условия – направете каша от плодовете и ги минете през ситна цедка, за да се отстрани кората. След това към получената смес се добавя една чаена лъжичка мед. Препоръчва се да използвате органичен бял мед, който е с по-мека и маслена текстура и не причинява раздразнение дори на чувствителна кожа.
Нанесете равномерно върху лицето си, като избягвате чувствителните зони около очите, и го оставете за 15 минути. След това изплакнете с топла вода.

Поръчка

No comments:

Post a Comment

Ефективни Микроорганизми