Лоницера Камчатика

За това растение се използват наименования като ядлив орлов нокът, ядлива лоницера или майска боровинка. Ядливата лоницера е от семейство Caprifoliaceae, род Lonícera. Широко разпространена е в Сибир и Далечния изток и се може да се срещне дори в Камчатка. Лоницера Камчатика е млада култура, зрееща с около 7-10 дни по-рано от ягодите и е високо ценена заради значителното съдържание на Р-активни микроелементи и полифеноли. В Украйна лоницерата е 5-7 пъти по-скъпа от ягодата. През последното десетилетие, тази култура е много ценена в руските градини и в Япония. Издръжлива е на студове до минус 45-47 градуса.


Ядливата лоницера е високодобивна и дълготрайна, растенията често започват да плододават още в годината на засаждане, а пълно плододаване настъпва на 2-3-та година. Някои от плодовете достигат до 4 cm дължина. При узряване плодовете не окапват. Имат хармоничен вкус, с подходящо съотношение на киселини и захари и наподобява това на горската боровинка, с привкус на череши, сини сливи и диви ягоди. Сокът има тъмно рубинен цвят и често се използва за оцветяване в сладкарството. Плодовете могат да се консумират пресни, изсушени или замразени, без да губят своите качества. Преработват се в компоти, сладка, конфитюри,желета, сокове, вина и др. Растенията са устойчиви на повечето неприятели и болести и не се налага използване на химически средства. Лоницерата се цени също и в цветарството заради декоративния си ефект, който е силен през целия вегетативен период.


Ползи от плодовете 
  • Плодовете са полезни за здравето във всички възрасти
  • Това са едни от най-ранно злеещте плодове
  • Лоницера Камчатика пречиства организма от тежки метали
  • Плодовете дават на тялото богат сбор от минерали и витамини, нормализират жлъчката, стомашно-чревния тракт и черния дроб
  • Полезни са срешу инфекциозни болести и са препоръчителни за хора, упражняващи тежко физическо и умствено натоварване
  • Помагат при високо кръвно налягане (консумирани ежедневно, намаляват хипертонията за дълъг период от време)
  • В народната медицина отвара от цветове на растението се използва срещу виене на свят и главоболие 
  • В традиционната тибетска медицина, листата, заедно отварата от едногодишни леторасти се използват като силен диуретик
  • Сокът от плодовете може да се използва за лечение на гнойни рани и кожни заболявания
  • Отвара от листата се използва за гаргара при болести на устата и гърлото.
  • Прах от изсушени листа се слага върху раните, като се използват силните им антисептични свойства. Това въздействие върху организма е равно на действието на отвари от лайка, евкалипт, градински чай.

Отглеждане
Лоницерата изисква престой на слънчеви места, защото при престой на сянка добивът намалява. Растенията трябва да се поливат с вода и мулчират за да се дапази влагата за по-дълго. Поливане се прави при леко увяхване на листата. Те са много важни по време на цъфтежа и наедряването на плодовете. След петата година от засаждането се правят резитби през началото на пролетта или есента, след падането на листата. Премахват се застарелите и засъхнали клони и се оставят млади прирасти. Трябва да се прави минимална санитарна резитба. Важното е да не се съкращават върховете на клонките, защото там се намират плодните пъпки. При подходящи грижи растенията могат да дават плодове и до 25 години без намаляне на добивите.

Поръчка

2 comments:

  1. Не сте коректни към клиентите:на едно място обявявате 12лв-тук 14лв; не споменавате за необходимост от 2 бр.лоницера от РАЗЛИЧНИ плододаващи сортове за да се опрашват/плододават.Въпреки това опаковате и изпращате по Еконт само единични бройки.Руснаците наричат това многогодишно храстче "жимолость"и са много по-коректни в показванията и обясненията. Цените ви не са "рентабилни"/под 10лв/Тръгнахте с суми над 20лв за брой,сега сте 12?-14? Или ще дочакам "рентабилност"за 2бр. или много ви здраве!

    ReplyDelete
  2. Какви сортове имате?

    ReplyDelete

Ефективни Микроорганизми